fbpx
preloader
Kompost: Siz Hala Gıda Atıklarınızı Çöpe mi Atıyorsunuz?

Kozmos - Diğer

Kompost: Siz Hala Gıda Atıklarınızı Çöpe mi Atıyorsunuz?

Berma Aydın
Berma Aydın
08/13/2020
154
Kompost: Siz Hala Gıda Atıklarınızı Çöpe mi Atıyorsunuz?
Kozmos

İklim krizinin etkilerinin somut birer habercisi olarak kırsaldan gelen “tarım tehlikede” sesleri gittikçe yükseliyor.

Yapılan araştırmalar, iklim krizinin, bütün salgın hastalıkların yıkımının toplamından çok daha güçlü, yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Krizin ve etkilerinin bilincinde olan bireyler olarak bir başımıza yapabileceklerimiz sınırlı. Bu sebeple çevreyle dost bir yaşam bilinci yaygınlaşmalı. Aynı atmosfer altında yaşam sürmekteyiz ve birimizin yarattığı etkinin hepimize birden nasıl yansıdığını bu salgınla daha iyi anladık. Bu bilinç artarken bir yandan da çözümler üretebilmeliyiz.

En başta gıda atıklarının geri dönüşümü gibi.

Çünkü mutfaktan çıkan gıda atıkları çöp değildir, topraktan gelenleri tekrar toprağa besin olarak kazandırabiliriz. Böylece gün geçtikçe kaybettiğimiz kaliteli toprak yapısını iyileştirme ve yeniden kazanılmasına katkıda bulunabiliriz.

Biz de bu dönüşümü kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak adına en iyi bildiğimiz yolda ilerliyor ve Bokashi kompostunu 2016 yılından beri hem kentte hem kırsaldaki yaşamımızda uyguluyoruz ve geri dönüşlerini alıyoruz. Bunun yanısıra hazırladığımız hızlandırıcı kepekleri kullanımınıza sunarak Bokashi hikayelerinize enerjimizle, emeğimizle dahil oluyoruz. Gerek kepek, gerek kova kullanımlarındaki sorularınıza zevkle cevap vererek bir an evvel bu kompost uygulaması içerisinde yer almanızı arzu ettiğimizden hali hazırda kendi kullandığımız kovaları da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kova ve kepek ambalajlarını seçerken sizler gibi biz de tüm detaylarda hassas davranıp, hammadde üreticilerinden gıdayla teması, kullanım ömrü ve geri dönüşüme uygunluğu konusunda aldığımız bilgiler doğrultusunda emin olduktan sonra kullanıma sunuyoruz. Kovanın hammaddesi Polipropilen (PP) 5 olup, gıdayla teması uygun ve geri dönüştürülebilir doğa dostu malzemedir.

Kepekler için kullandığımız kilitli torbalarımız Polietilen (PE) 4 olup, yine gıdayla teması uygun ve tamamı geri dönüştürülebilir malzemedir. Piyasadaki alüminyum kaplı kahve-kuruyemiş ambalajları geri dönüştürülebilir değillerdir. Bokashi kepeği hava almamalı ve güneş ışığından uzak olmalıdır, bu nedenle mat beyaz, ışığı ve havayı geçirmez, ağzı kilitli “eco-friendly” torbalara koyuyoruz. Bu torbaları geri dönüşüm istasyonlarına bırakabileceğiniz gibi, tavsiyemiz olmak üzere yıkayarak yeniden kullanabilirsiniz. ??

Bununla birlikte tüm ambalajlarımızda kullandığımız baskı malzemeleri de geri dönüştürülebilir ve baskıda kullanılan mürekkepler Eco-Pigment’tir. Kovamız ve hemen başlayabilmeniz için hediyemiz olan hızlandırıcı kepegimiz ile birlikte Bokashi kompost uygulaması yaparak, gıda atığımızı dönüştürmeye, atmosferde bıraktığımız karbon ayak izimizi küçültmeye, böylece krizinin etkisinin azalmasına katkıda bulunmak istiyoruz.

Bu yolda birlikte yürürken, yeni çözümler üretmemize ve bunları hayata geçirmenize destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Permakültür formlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bunlar da ilginizi çekebilir:

Danışmanımız: Berma Aydın

Blog İçeriği: Dönüşüm Evde Başlar

Diğer İçerikler
Son blog içeriklerini takip edebilirsiniz

Kozmos - Kadim Öğretiler

Çocukken sihirbazlardan, cadılardan sıkça duyduğumuz, istenilen bir şeyin ortaya çıkması, arzu edilenin gerçekleşmesi için söyledikleri sözcüktür "Abr...
04/21/2020
170

Kozmos - Kadim Öğretiler

Ailemizin güzide kızı Pamuk Prenses'e dil uzatmak istemezdim. Hiç şüphe yok ki hepiniz gibi ben de onun hikayesiyle büyüdüm ve prensle taçlanan evlili...
06/16/2020
74

Kozmos - Kadim Öğretiler

Pandemi dönemi sonrası herkes gibi ben de kendimle iletişim kurmanın yollarını aradım. Bu süreçte aklımı kurcalayan ve tekrar tekrar cevabını aradığım...
06/16/2020
84

Giriş Yap

Hem üye hem danışman olarak buradan giriş yapabilirsiniz
Üye değil misiniz? buradan kayıt olabilirsiniz
Sosyal medyaları kullan
veya

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? buradan giriş yapabilirsiniz
Buradan sadece üye kaydı yapabilirsiniz
Sosyal medyaları kullan
veya

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Hesabımı oluştur butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni, Rıza Metni’ni, Gizlilik ve Çerez Politikası’nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.