fbpx
preloader
Sadece 3 Kelime: Merkür, Retro ve Akrep

Kozmos - Astroloji

Sadece 3 Kelime: Merkür, Retro ve Akrep

upositive
upositive
14/10/2020
492
Sadece 3 Kelime: Merkür, Retro ve Akrep
Astroloji

Yine bir Merkür retrosu ile birlikteyiz; hem de bu sefer ucu Akrep’e dokunuyor!

14 Ekim Çarşamba, 04:05’te, Merkür Akrep’te retro hareketine başlıyor. Üç hafta sürecek olan bu Merkür retrosu, iyileşme ve dönüşümle ilgili olacak: ruhumuzu keşfetme ve kendimizi daha derinlemesine anlama ihtiyacını hissedeceğiz.

27 Ekim’de Merkür Akrep’ten kısa bir süreliğine ayrılacak ve Terazi’ye geri dönecek. 3 Kasım’da direkt hareketine başlayarak retrodan çıkacak, 10 Kasım’da ikinci kez Akrep’e girecek ve 1 Aralık’a kadar orada kalacak.

Merkür, araştırmamız, zihnimizin nasıl çalıştığını öğrenmemiz, hem kendimizin hem de başkalarının gerçek motivasyonlarını ve niyetlerini sorgulamamız için bize ilham verecektir. Bu transit, kendimize, yolculuğumuza, gerçek amacımıza ve çevremizde neler olduğuna dair daha derin bir anlayış kazanmamıza izin verme potansiyeline sahiptir.

Merkür, İkizler Kuzey Ay Düğümü’nün gezegensel hükümdarıdır: uzay ile alakalı kişisel ve kolektif evrimsel yönümüzle ilgili önemli noktaları temsil eder. 2022’ye kadar Merkür’ün rolü bizim için daha önemli olacak ve tüm geçişi karmik sorunları yüzeye çıkaracak.

 

Merkür ve Akrep: Bilinçdışına Doğru

Astrolojide Merkür, zihinsel aktivitemizle, zihniyetimizle, düşünme tarzımızla, bilgiyi mantıksal olarak nasıl işlediğimiz ve paylaştığımızla, aynı zamanda beynimizin sol yarıküresiyle ilişkilidir. Merkür, iki burcun gezegensel hükümdarı olarak kabul edilir: İkizler ve Başak.

İkizler, iletişimi, sözlü ifadeyi, yazmayı, bilgi toplamayı, merakı ve çevremizi keşfetmeyi yöneten, dışa doğru yönlendirilen Merkür’ün Yang tarafı ile ilişkilidir. Başak ise aksine Merkür’ün Yin tarafına karşılık gelir: içe doğru, kendini analiz etmeye, eleştirel düşünmeye, sahip olduğumuz bilginin organizasyonuna ve dünya algımızın iyileştirilmesine yöneliktir.

Yunan mitolojisinde Merkür, Tanrıların elçisi, iletişim ve ticareti yöneten, gezginlerin ve tüccarların koruyucusu olan Hermes ile ilişkilendirilir. Hermes, Yeraltı Dünyasına seyahat etmesine ve oradan geri dönmesine izin verilen tek kişiydi, çünkü ruhları öbür dünyaya yönlendirmekten sorumluydu. Yeraltı Dünyasının Efendisi Hades ise Akrep’in hükümdarı Pluto gezegeni ile ilişkiliydi. Bu nedenle Merkür ve Akrep birbirine iyi uyum sağlar. Bu enerji kombinasyonu son derece güçlü ve dönüştürücü olabilir. Rasyonel zihin olan Merkür, bilinçdışımıza giden bir köprüyü temsil edebilir.

merkür retro akrep

Akrep’teki iletişim gezegeni Merkür bizi bilinçdışımıza açılan bir köprüye götürebilir.

 

Merkür Retrosu: Evrimsel Bir Bakış Açısı

Dünyadan bakış açımıza göre, Merkür yılda üç veya dört kez yörüngede geriye doğru hareket halinde görünüyor. Merkür’ün ilerlediği gerçek yön aslında değişmiyor: bu sadece bir optik yanılsama. Diğer gezegenler daha uzun süre retro hareket halinde kalsa da, Merkür bize daha yakın ve küçük olduğu için en sık görülen gezegensel gerileme. Yine de, bu fenomenin anlamı hakkında hala birçok korku ve yanlış anlama var.

Birçoğumuz, Merkür gerilediğinde teknolojik cihazların birdenbire çalışmayı bıraktığını, yanlış anlamaların çok yaygın olduğunu ve neredeyse hiçbir şeyin planlarımıza göre gitmediğini duymuşuzdur. Bazen bu olur, yine de yalnızca neyin yanlış gidebileceğine odaklanmak bu enerjide yol almamıza yardımcı olmaz ve bu geçişin gerçek amacını unutturabilir.

Merkür retrodayken bizi derinlemesine düşünmeye ve iç gözleme davet eder: sabırlı olmaya, yavaşlamaya, harekete geçmeden veya karar vermeden önce iyi düşünmeye, anlaşmalar veya anlaşmalar imzalarsak ayrıntılara ekstra dikkat göstermeye teşvik eder.

Bir gezegen gerilediğinde, onu ifade etme şeklimiz git gide artan evrimsel bir baskı altına girer: Bireyleşme sürecimiz, o gezegenin işlevlerine göre hızlanır. Birçok astrolog, geri giden bir gezegenin Uranyen veya Kova enerjisi taşıdığına inanır. Bu, her şeyi sorgulamaya, statükoya isyan etmeye, şartlanmadan kurtulmaya, normlara meydan okumaya, gerçeğimizi bulmaya, gezegenin neyle ilgili olduğunu ifade etmek için kendi yolumuza bir daveti temsil ettiği anlamına gelir.

 

İlişkileri Keşfetmek

Akrep burcundaki Merkür şu anda ortaklık, evlilik ve bağlılıkla ilgili bir asteroid olan Juno ile kavuşumda. Dahası, 14 Ekim tarihinde, Merkür retrosundan sadece birkaç saat önce, Terazi’deki Güneş, Koç’ta retro halinde bulunan Mars’a karşıt açı yapıyor.

merkür retro akrep

İlişkilerle ilgili her türlü bastırılmış tema iyileşmek için tekrar gün yüzüne çıkabilir.

Bu eşzamanlılıklar ve 27 Ekim’de Terazi’ye geri dönen Merkür, bu döngü boyunca ilişkiler ve yakın ortaklıklar alanındaki bitmemiş işleri ve çözülmemiş sorunları ele almamız gerektiği gerçeğini güçlü bir şekilde vurgulamaktadır.

Bu günlerde, tam anlamıyla çözümlenebilmek için eski temalarla ilgili çatışmalar ve anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. İhtiyaçlarımızı, değerlerimizi, önceliklerimizi ve arzularımızı başkalarına iletme yöntemlerimizi yeniden değerlendirmek ve yeniden incelemek, bu döngüde bilinçli bir şekilde ilerlemenin anahtarıdır.

Transitin ilk aşamasında, Merkür Akrep’te gerilediğinde, gölgeler ve gizli gündemler açığa çıkabilir ve ortaya çıkabilir. Merkür Terazi’ye geri dönerken, nasıl eşit ve adil ilişkiler kuracağımızı ve çevremizdeki insanları nasıl aktif olarak dinleyeceğimizi düşünmeye teşvik edileceğiz. Merkür tekrar direkt harekete geçtiğinde ise, sahip olduğumuz fikirleri uygulayabileceğiz ve daha net bir anlayıştan somut değişiklikler başlatabileceğiz.

 

Retro Merkür x Uranüs: Sırlar ve Gerçekler

Merkür ilk kez 7 Ekim’de Boğa’daki Uranüs’e karşıt açı yaptı. Aralarındaki ikinci karşıt açı 20 Ekim’de, sonuncusu ise Merkür’ün direkt olacağı 17 Kasım’da gerçekleşiyor.

Merkür ve Uranüs hem akılla hem de fikirler dünyasıyla çok bağlantılıdır. Merkür sol beyne karşılık gelirken, Uranüs Merkür’ün yüksek oktavı veya daha yüksek titreşimli ifadesi olarak kabul edilen Yüksek Zihne karşılık gelir.

Bu transit, nesnelliği ve tarafsızlığı destekler ve olaylara daha tarafsız bir bakış açısı geliştirmemize olanak tanır. Uranüs’ün karşısındaki Merkür son derece yaratıcı bir enerji üretir: karşıt açının doğal olarak getirdiği gerilim, ani aydınlanma anlarına, çığır açan keşiflere ilham verme potansiyeline sahiptir. Ortaya çıkabilecek mücadele ve çatışmalara yenilikçi çözümler bulmamıza yardımcı olabilir.

Merkür-Uranüs karşıtlığı aynı zamanda hem kişisel hem de küresel ölçekte şok edici ifşaatları ve yıkıcı haberleri; önceden gizlenmiş gerçeklerin, olayların ve dinamiklerin bir anda ortaya çıkışını yansıtabilir.

 

İyileşme ve Dönüşüm

Akrep gibi bir Su burcunda bir gerileme meydana geldiğinde, etkileri içsel durumumuz ve duygusal bedenimiz üzerinde daha yoğun olur. Bu süre zarfında, bilinçdışımızın derinliklerine dalmaya ve metamorfozu kucaklamaya cesaret edersek yaşamı değiştiren derin farkındalıklara sahip olabiliriz.

merkür retro akrep

Su grubunda retro, duygular ve travmalar ile ilgilidir: tüm anılar şifalanmak için su yüzüne çıkar.

Akrep’teki Merkür gerilemesi güçlü bir iyileştirme potansiyeline sahiptir: travmalar tamamen salıverilmek için yeniden yüzeye çıkabilir, daha önce gizli olan bir şey ortaya çıkabilir ve bize geçmişimizi daha net bir şekilde anlama imkanı sunar.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde sezgimiz gelişecek. Bu gerileme döngüsü, yeni içgörüler, gerçeklik ve insan psikolojisi hakkında daha derin bir anlayış sağlayabilir, bize bilinçaltımızın nasıl çalıştığına dair yeni ipuçları ve ilişkilerimizde ortaya çıkan tekrarlayan kalıplar hakkında daha fazla netlik sağlayabilir.

 

Siz de Merkür retrosu süresince deneyimlediklerinizi bizimle sosyal medyadan ya da mail adresimize ([email protected]) ulaşarak iletin. Biz de takipçilerimizle paylaşalım!

Kalbimizle,
Upositive

Diğer İçerikler
Son blog içeriklerini takip edebilirsiniz

Kadim Öğretiler - Kozmos

Kozmik enerji, yüce bilincin enerjisidir. Hepimiz, her zaman, her zaman ve her yerde bununla çevriliyiz. Öyleyse kozmik veya ruhsal enerji tam olarak...
05/10/2020
760

Kadim Öğretiler - Kozmos

Ailemizin güzide kızı Pamuk Prenses'e dil uzatmak istemezdim. Hiç şüphe yok ki hepiniz gibi ben de onun hikayesiyle büyüdüm ve prensle taçlanan evlili...
16/06/2020
261

Kadim Öğretiler - Kozmos

“Sıfır Enerjisi” nedir? Sıfır Enerjisi, gazetecilik kariyerimi ani bir kararla bırakarak, yaşadığım sorunların ötesinde bir “ben” ile yeni bir kend...
05/05/2020
466

Giriş Yap

Hem üye hem danışman olarak buradan giriş yapabilirsiniz.
Üye değil misiniz? Buradan kayıt olabilirsiniz.
Sosyal medya ile bağlan
veya

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Buradan sadece üye kaydı yapabilirsiniz.
Sosyal medya ile bağlan
veya

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Hesabımı oluştur butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni, Rıza Metni’ni, Gizlilik ve Çerez Politikası’nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.