fbpx
preloader
Yeni Ay Yaklaşırken 10 Adımda Ay Ritüelleri Rehberi

Ruh - Meditatif Çalışmalar

Yeni Ay Yaklaşırken 10 Adımda Ay Ritüelleri Rehberi

upositive
upositive
14/10/2020
703
Yeni Ay Yaklaşırken 10 Adımda Ay Ritüelleri Rehberi
Meditatif Çalışmalar

16 Ekim Cuma, saat 22:32’de Terazi burcunda bir Yeni Ay gerçekleşecek.

Ayın Yeni Ay ve Dolunay evreleri, gerçek astronomik gözlemden 3 gün önce ve 3 gün sonra kutlanabilir. Bazı ruhani gruplar bu özel olayı onurlandırmak için bir hafta süren festivaller bile düzenliyorlar. Bazı durumlarda bu festivaller kutlama, onurlandırma, masal anlatma, dans etme, yemek yeme, içme ve genel olarak iyi vakit geçirme gibi basit ritüellerden oluşuyor.

Bazı topluluklarda ise bu dönem, maneviyatın çok saygılı ve saklı ifadelerini alır. Bir “kutlama”dan çok, ciddi bir ruhsal çalışma için kişinin fiziksel benliği ile yaşamındaki ilahi mevcudiyetini hizalamak için bir fırsattır. Her iki durumda da ayın evreleriyle uyumlu olarak yaşamak içimizdeki ruhu ve kendimizle yüksek ilahi bilinç arasındaki bağlantıyı onurlandırmaktır.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

İçimizle bağlantı kurmak için harika bir zaman!

Kutlamaların ya da çalışmaların temelde ortak amacı, bireyin ruhuna ve ruhsal misyonuna yeniden enerji vermektir. Meditasyonla, iç gözlemle, neyin yapıldığına, nereden geldiğine,  nasıl yapıldığına dair bir inceleme yapma ve daha büyük bir aydınlanmaya doğru ilerlemek için yapılması gerekenleri analiz etme zamanıdır. Bu yüzden eğlenceyi daha ön plana alan kutlamalarda bile, derinlemesine düşünme ve iç gözlem için hala biraz zaman ayrılır.

Bir ritüeli arzu ettiğiniz kadar basit veya ayrıntılı yapabilirsiniz. Oturun ve meditasyon yapın; kişisel ya da toplu bir aktivite süreci oluşturun, bu tamamen size bağlıdır. Hiçbir ritüel kaide değildir: Niyet belirleyerek yaptığınız her ritüelin size ait, ve kişisel bir süreç olduğunu sakın unutmayın. Tüm adımlar sizi ruh, beden, zihin yoluyla temizlemekle ilgilidir. Bu yüzden doğaçlamaya ve yoruma oldukça açıktır: size kalmış!

Bu özel etkinliklerde bireysel veya grup çalışması için size 10 adımdan oluşan bir liste hazırladık. İşte bu Yeni Ay’da  ya da herhangi bir dolunayda gerçekleştirebileceğiniz bazı adımlar!

 

1. Vücudu Hazırlamak

İster özel bir ritüel düzenleyin ister bir grup içinde, ilk adımlar kendinizi törene hazırlamak olmalıdır. Temizleyici bir duş veya banyo yaparak başlayın. Bu adımın amacı, günün stresini ve endişesini temizleyerek bedeni ve zihni rahatlatmak, temizlemek. Su, zihninizdeki endişeyi ve dünyanın fiziksel bedeniniz üzerindeki etkilerini temizleyen akışkan enerjinin bir temsili haline gelir. Vücudunuzun üzerinden akan suyu izleyin: baştan ayağa istenmeyen enerjiyi zihin ve ruhtan uzaklaştırarak görselleştirmenize yardımcı olur.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Kendinizi aromaterapinin arındırıcı etkisiyle hazırlayın.

Bu aşamada bizim önerimiz aromaterapi köpük banyosu yapmak. Yeni Ay’ın ya da Dolunay’ın hangi mevsime denk düştüğüne göre hangi aromanın kullanılabileceğine o mevsimin sizde hissettirdiği enerji karar verir. Örneğin, ilkbaharda kokulu zambakları veya gülleri, yazın lavantayı, sonbaharda balkabağını ve baharatları, kışın ılık papatyayı tercih edebilirsiniz. O mevsim için ruhsal huzur ve korumayla ilişkilendirdiğiniz kokular spesifik olarak sizde işe yarayacaktır.

 

2. Ritüele Hazırlık

Temizlik tamamlandıktan sonra, dikkat etmeniz gereken bir sonraki şey giydiklerinizdir. Bu ritüeli tek başınıza uyguluyorsanız, kişisel ve ruhsal olduğunu düşündüğünüz rahatça bir şeyi giyin. En sevdiğiniz ofis takımınızdan çekici bir gece kombinine kadar her şey olabilir.

Bu ritüeli çift olarak gerçekleştirmeyi planlıyorsanız bağlantı ve enerji akışını geliştirmek için ritüel kıyafetlerinizi birlikte seçin. Grup halinde gerçekleştirilecek ritüel için ise ortak renk ya da kumaş seçimi aynı etkiyi yaratmak için idealdir.

 

3. Ritüel İçin Araçlar

Ritüeliniz için bir sunak/altar hazırlamayı düşünün. Bu sunakta ne kullanacağınız yine size kalmış. Bir mum yakabilir veya en sevdiğiniz şeylerden oluşan bir sunak kurabilirsiniz. Eğer bir mum kullanırsanız, yaşamınızda ilahi olanı temsil etmesi için beyaz bir mum kullanın. Daha yüksek bir amaç için ilahi bilinç ile içsel bağlantınızı temsil eden mavi bir mum kullanabilirsiniz.

Ayın evresini temsil edecek başka nesneler de ekleyebilirsiniz. Bu mavi tonları baskın bir dolunay tasviri, beyaz veya mavi bir kristal küre veya heykel olabilir.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Altarınızı hazırlarken kullanacağınız eşyalar ve malzemeler tamamen size özgündür.

Ritüeliniz için bir kadeh, bir sürahi içecek, meyve, et, peynir veya kraker içeren bir tabak hazırlayabilirsiniz. Ayın Yeni Ay evresinin denk geldiği bu güzel sonbahar mevsimini yansıtan bir tür yiyecek ya da tatlı da yapabilirsiniz, balkabağı turtası gibi mesela. Güzel bir meditasyon müziği ayarlamanızı da tavsiye ederiz. Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi kaydetmek için bir not defteri ve kalem de alın. Eğer ilk defa bir ritüel deneyimleyecekseniz bu yeni bir not defteri olsun ve bundan sonraki ritüellerinizde de aynı defteri kullanın. Kullanmadığınız zamanlarda bu ritüel defterini sizin için önemli ve temiz bir yerde saklayın.

 

4. Açılış

Bir ritüel açmanın epey fazla yolu vardır. Bazıları, küçük bir alanı büyük bir daireye dönüştürebilen ruhsal alanlarını açarak başlar: pamuktan yapılmış bir ip ile bir çember tanımlayabilir, çemberi oluştururken bunun ilahi bir çember olduğunu, negatif ve istenmeyen enerjilerden arınmış, ilahi ruhla korunan ve manevi eller tarafından hazırlanmış olduğunu beyan edebilir. Tipik olarak kapı yolu, açıklığın karşısına bir süpürge veya tören kılıcı konarak kapatılır. Çember kapandığında, “Ve ilahi çember ruhani çalışmaya açıktır” gibi ifadeler kullanılır. Siz de buna benzer bir açılışı kendiniz için yapabilirsiniz. Çemberin içine girin ve onu dış dünyaya kapatın.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Grup halinde ya da tek başınıza ritüel gerçekleştirmeniz fark etmez. Yeter ki hareketlerinizi niyetlerinizle doldurun.

Ritüelinize yaşamınızdaki ilahi gücü çağırmak için bir dua ile başlayın. Bazıları için bu dört köşe veya dört yön çağrısı olabilir. Mumunuzu yakarken, ruh rehberlerinizden ve ruhani öğretmenlerinizden bölgeyi temizlemeye yardım etmelerini, korumayı ayarlamalarını ve bu ritüelde size yardımcı olmalarını isteyin.

 

5. Niyetinizi Belirtin

Ay’ı onurlandıran birkaç söz söyleyin. Bir şiir yazabilir veya basitçe ay hakkında ne düşündüğünüzü, onun özel enerjisini ve bu ritüel sırasında ne yapmak veya başarmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Yeni Ay, hayatınızdaki istenmeyen etkileri ortadan kaldırıp yeni başlangıçlara niyet etmek için en iyi şekilde kullanılabilen ay evresidir. Aynı zamanda enerjinizi koruma  altına almak ve kehanetlerde bulunmak için de iyi bir zamandır. Bu zamanı, eski kalıpları veya sorunları serbest bırakmak için kullanabilir ve yerine koyacağınız pozitif kalıplara enerji vererek şifaya kapı açabilirsiniz.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Çok kıymetli bir zamanlama!

Yeni Ay’ı ruhsal iletişim veya bakış açısına vurgu yaparak da kullanabilirsiniz. Bu, size hayatınızın bu zamanında belirli şeylerin neden olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek ruhsal içgörü sağlamasını isteyebileceğiniz anlamına gelir. Bazı iyi şeyler oluyorsa, kapınızın önündeki fırsatlardan tam olarak nasıl yararlanabileceğinizi keşfetmeye çalışın. Zorluklarla karşılaşıyorsanız, sizi bu noktaya getiren seçimleri, onları nasıl çözebileceğinizi ve nasıl daha iyi bir yere geçebileceğinizi düşünmek için bu zamanı kullanabilirsiniz.

 

6. Ritüeli Deneyimleme

Ritüel denince bazı insanlar manevi ve fiziksel dengeleri bir araya getirmeyi temsil eden, tabiri caizse, skeçvari hareketler yapmayı veya oynamayı severler. Genellikle zihnin/bedenin ruhla ve ilahi olanla birliğini talep eden bu canlandırma sürecinde bilinçli ve niyet edilmiş sözler tekrar edilir. Yine bu sözler ifadelerden, dizelerden veya şiirlerden oluşabilir. Buradaki fikir, günlük yaşamlarımızda fiziksel ve ruhsal arasındaki dengenin önemini ve bu bağlantıyı nasıl onurlandırdığımızı tanımlamaktır.

 

7. Manevi Tefekkür

Şimdi kişisel meditasyon zamanı. Bir grubun parçası olarak bir rehber eşliğindeki ritüele/meditasyona dahilseniz bile, bu gerçekten tek başınıza kendi içinize dalma, zihninizi ve bedeninizi kendi yüksek bilincinizle birleştirip yaşamınızdaki büyük İlahi güce bağlanma için bir fırsattır. Ritüelin başında ortaya koyduğunuz niyetin tekrar odağınıza alın ve burada pratiğe dökün. Meditasyonunuzun uzunluğu gerçekten size kalmış bir konudur ancak 20 dakika ila bir saat arası yapılan pratiklerin daha etkili olduğu düşünülmektedir.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Unutmayın: bir grup ritüeli içinde de olsanız kişisel deneyiminiz önceliğinizdir.

Bazı gruplar meditasyonu sona erdirirken herkesin deneyimlerini, mesajlarını, vizyonlarını ve içgörülerini unutmadan ve ritüel resmi olarak kapanmadan önce yazı yazmak için 15 dakika kadar zaman ayırmayı severler. Eğer paylaşmak isteyen olursa hissettiklerinden, gördüklerinden veya duyduklarından küçük bir parça da grup içinde sözle paylaşılır.

Bu deneyimler esnasında bazı kişiler tabii ki paylaşmak istemedikleri kişisel mesajlar alacaklar. Bu gibi özel görüleri paylaşmak istemekte hiçbir sorun yoktur. Eğer grubunuzda çok sayıda insan varsa, paylaşmak meditasyondan daha uzun sürebilir ve sonuna geldiğinizde bu insanlar deneyimlediklerini unutmuş da olabilirler. Dolayısıyla rehberinizin deneyim paylaşımına ve kontenjan sayısına dikkat etmesi gerekir.

 

8. Şükredin, Teşekkür Edin ve Onurlandırın

Şimdi ritüelinizi sonlandırmaya hazırlanma zamanı. Meditasyonunuzdan sonra tören içeceğinizi paylaşın. Tek başınaysanız, kadehin yarısını için ve bir kısmını adak olarak sunakta bırakın. Partnerinizle birlikteyseniz, içkiyi paylaşın, ancak yine de sunağınızda bir miktar bırakın. Eğer bir gruptaysanız bu ritüeli rehberinize bırakabilirsiniz, o sizi yönlendirecektir.

Kadehinizi iki elinizle havaya kaldırın ve Ay’a sunun. Ancak dikkat: bu bir düğünde mutlu çifte tek elle kadırdığınız kadehinize benzemesin. Saygı ile sunulduğundan emin olduğunuz şekilde gerçekleştirin: Ay’a sadece bu ritüele değil, her gün hayatımıza katıldığı için ve enerjisi için teşekkür edin.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Saygıyla ve sevgiyle onurlandırma zamanı!

Bu sunum birçok farklı biçimde de sağlanabilir. Bazı grupların sıvıyı bir çukura döktüğü ve ritüelin sonunda gömdüğü olur. Bazı grupların sıvıyı gölet, göl ve hatta açık deniz gibi yerlere döktüğü de olur. Siz sıvıyı şenlik ateşine de dökebilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi: niyet ve öznellik ritüelinizin temelini oluşturuyor. Ancak mevcut insan sayısına göre doğru büyüklükte ateşe sahip olduğunuzdan emin olun çünkü bir grup insanın ritüel ateşinizi çok erken söndürmesinden daha kötü bir şey olamaz. Ritüeliniz bir iç mekandaysa ve şömine lüksüne sahipseniz, ateş fikri orada da işe yarar.

Daha sonra hazırladığınız yemeği paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Tipik olarak, tören tabağı da aynı kadehiniz gibi iki elinizle kaldırılır ve Ay’a sunulur. Fiziksel düzeyde hayatımızdaki etkisi için teşekkür edilir. Bu ritüel sırasında yapılan çalışmaları onurlandıran bir açıklama yapılır. Aslında tüm bunları yaparken temel olarak, meditasyonunuz sırasında edindiğiniz manevi içgörüyü fiziksel yaşamınıza uygulamak için bir taahhütte bulunuyorsunuz. Bu sadece Yeni Ay’a değil, kendi yüksek ruhsal varlığınıza bir vaattir.

Yine, seçtiğiniz öğenin yarısını tüketin ve geri kalanını adak için bırakın. Adak olarak meyve ya da yemiş kadar basit ürünler bile seçebilirsiniz. Ritüel sunumunuz için bir çiçek dekorasyonu hazırlayabilirsiniz. Bunu yaparken doğanın hakimi değil, bir parçası olduğunuzu kendinize hatırlatarak yapın.

Tabii ki meyveyi ateşe atmak da güzel bir fikir çünkü pişerken çok güzel kokuyor. Grubunuzla birlikte bunu yapabilir, sonra şenlik ateşinin etrafında toplanabilir, el ele tutuşup pişmiş meyvenin dumanının gökyüzüne yükselişini izleyebilir ve bunu doğrudan Ay’a götürülen sununun enerjisi olarak imgeleyebilirsiniz.

 

9. Kapanış

Son olarak enerjiyi kapatmanın zamanı geldi. Bir çift veya bir grup olarak el ele tutuşun ve enerjinizi paylaşın. El ele tutuşmak gerçekten iki veya daha fazla kişi için en iyi yöntemdir. Tekseniz basitçe ellerinizi kavuşturabilir ve kucağınıza yerleştirebilirsiniz.

Sizin için ne işe yararsa: Burada doğru ya da yanlış olmadığını unutmayın. Bu sizin ritüeliniz, yenilikçi olun! Kendiniz için rahat ve iyi hissettireni yapın. Bu ritüeli bir grup için yürütüyorsanız, seçtiğiniz şeyin herkes için de rahat hissettireceğinden emin olun.

İlahi olana ve özellikle Ay’a teşekkür edin. Ruh rehberlerinize gelip size yardım ettikleri için teşekkür edin. “Ben/biz bu manevi enerjiyi kapatıyoruz ve bu çalışma döngüsünü serbest bırakıyoruz” gibi sözler söylemek kapanış niyetinizi dile getirebilirsiniz.

Mumları üfleyerek dış/fiziksel dünyaya açılan kapıyı kaldırarak dairenizi kapatın.

10 adımda mavi ay ritüel rehberi

Ay’a varlığı ve enerjisi için teşekkür edin.

 

10. Sonuçlar

Deneyimlerinizi kaydetmek için her ritüelden sonra zaman ayırdığınızdan emin olun. Ritüel sırasında kullandığınız eşyaları, geçirdiğiniz süreci, hissettiklerinizi, cisimlere ve çevrenizdeki insanlara/kişilere/hayvanlara/bitkilere nasıl bağladığınızı yazın. Neleri beğendiğinizi ve bir dahaki sefere neyi değiştirmek istediğinizi kaydedin. Bir sonraki ritüelde ne planlamak istediğinizi kendinize hatırlatmak için benzer bir ritüel gerçekleştirmeden önce yazı yazdığınızı unutmayın. Geri dönüp okumak kesinlikle faydalı olacaktır.

Bir sonraki Ay ritüelinde ne yapmaya karar verirseniz verin, onu sizin için özel ve kişisel hale getirin! Bunlar çok sık gerçekleşmez ve siz buna kesinlikle değersiniz!

16 Ekim’deki Yeni Ay’da ya da 31 Ekim’deki Mavi Ay-Samhain gününde bu ritüelleri gerçekleştirebilirsiniz.

Mavi Ay’ın önemini, ne anlama geldiğini ve tarihini öğrenebileceğiniz yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

31 Ekim’deki “Mavi Dolunay”ın Samhain’e denk gelmesini siz de benzersiz bir deneyime dönüştürmek isterseniz bizimle birlikte bu ritüellerin tarihin başından beri gerçekleştirildiği Göbeklitepe’ye gelin ve 31 Ekim 2020’de kendinizle yeniden tanışın. Detayları burada bulabilirsiniz.

 

Deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle sosyal medyadan ya da mail adresimize ulaşarak ([email protected]) iletebilirsiniz. Biz de takipçilerimizle paylaşırız!

Kalbimizle,
Upositive

Diğer İçerikler
Son blog içeriklerini takip edebilirsiniz

Diğer - Ruh

Dün akşam bu manzarayla karşılaştığımda içimde oluşan huzur duygusunu sanırım anlatmama gerek yok. O bir anlık başımı çevirip karşılaştığım bu karenin...
16/06/2020
364

Meditatif Çalışmalar - Ruh

Sene 1995: İspanya’nın Barselona iline yaptığım bir seyahat sırasında beni hala çok etkileyen bir anım var ve şimdi sizinle de paylaşmak istiyorum. ...
01/05/2020
460

Arınma Çalışmaları - Mindfulness

Kendinize değer verdiğinizi biliyoruz. Biz de sizin için ufkunuzu genişletecek kişisel dönüşüm kitap öneri listesi serisi hazırladık. Kişisel Dönüşüm...
25/06/2020
583

Giriş Yap

Hem üye hem danışman olarak buradan giriş yapabilirsiniz.
Üye değil misiniz? Buradan kayıt olabilirsiniz.
Sosyal medya ile bağlan
veya

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Buradan giriş yapabilirsiniz.
Buradan sadece üye kaydı yapabilirsiniz.
Sosyal medya ile bağlan
veya

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Hesabımı oluştur butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni, Rıza Metni’ni, Gizlilik ve Çerez Politikası’nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.