fbpx
preloader
Yogaya Başlamak ya da Yeni Başlayanlar İçin Yoga

Yoga - Beden

Yogaya Başlamak ya da Yeni Başlayanlar İçin Yoga

EVRİM ESENDEMİR
EVRİM ESENDEMİR
07/09/2020
247
Yogaya Başlamak ya da Yeni Başlayanlar İçin Yoga

Her şeyde olduğu gibi yogaya da ilk başlarken o yenilik deneyiminin tatlı heyecanı vardır. Hele ki kalabalık bir sınıfta yoga dersine ilk kez katılmışsanız bütün ders boyunca “Başkaları nasıl yapıyor? Ben nasıl yapamıyorum? ” düşünceleri otomatik olarak gelecektir. Ya da doğal olarak başka düşünceler de gelebilir..

Yogaya başlamak için sağlık sebepleri, ruhsal veya yoganın estetik görüntüsü gibi birçok neden olabilir. Sebep ne olursa olsun o matın üzerine bir kez oturduğunuzda artık yolculuk başlamıştır.

Peki, nereye yolculuk? Önce bedeni tanımaya, anlamaya ve değiştirmeye.. Sonra Öz’e doğru yolculuğa..

Bedeni tanımak ne demek? “Şu pozları ben yapamıyorum, onlar ne güzel yapıyorlar. “demek değil tabiki ama aynen öyle oluyor.. 🙂

Sonra pratiğe düzenli devam ettikçe zamanla “Hımm… Ben de yapabiliyorum.” düşünceleri başlıyor.. Ve ilerledikçe bedenin ihtiyacını daha da anlamaya başlıyoruz.

Bedenin en büyük ihtiyaçlarından birisinin hareket etmek olduğunu iyice idrak etmeye başlıyoruz. Çünkü içeride uzamayı, esnemeyi ve güçlenmeyi isteyen kaslar, bağ dokuları, ligamentler, tendonlar hatta organlar var.. Ve daha da önemlisi fasia dokumuz (tüm organları, kemikleri, kasları saran jelimsi örümcek ağı gibi bağ dokularımız var).. Hareket etmeyen bedende bu dokular katılaşmaya başlıyor.. Ve tutulmalara veya kronik ağrılara kadar gidiyor.

Yoga yaparken, geniş alanda hareket eden beden, içerideki bu dokuları daha da kayganlaştırıyor; yani hücresel boyutta yenilenme oluyor.. Ve tabiki bunları deneyimlediğimizde “Oh! İyi geldi..” diyoruz. Çünkü uyanıyor beden, uyanıyor zihin ve nefes.. Beden canlanıyor..

Aslında her yoga pratiğinde yogaya yeniden başlıyoruz. Her pratikte yeni bir şeyler deneyimliyoruz.

Yenilik ruhun en temel ihtiyacı.

Yoksa ruh ve beden uyumaya başlıyor. Yani farkındalık gitgide azalıyor.

Yoga bize fark ettiriyor. Neyi fark ettiriyor? Pratik sonrası “İşte, bu içinde bulunmak istediğim ruh hali” diyoruz; yani “Huzurlu ve canlı” hissetmeyi fark ettiriyor. Anlıyoruz, “Evet, ihtiyacım bu!” diyoruz. Ve bunu her seferinde unutup hatırlıyoruz. Farkındalık aslında bir hatırlamaya dönüşüyor.

O yüzden yogaya yeni başladıysanız ya da zaten yogayı yıllardır yapıyor olsanız bile bu bir hatırlama ve unutma oyunu gibidir.O yüzden yolculuk çok güzel. Hep yeni bir deneyimle hatırlıyoruz.Tek yapman gereken çaba, mata bir adım atıp hareket etmeye başlamak ve kendini yeni bir deneyime daha açmak.Bunun için ihtiyacın olan biraz da disiplin ve kararlılık.Zaten birkaç kez yapınca çok faydalı bir alışkanlığa dönüşecek. Düşünmeyeceksin “Bugün yoga yapsam mı?” diye.

Çünkü artık “Yoga Sensin!“.

Sevgilerimle
Evrim Esendemir

Diğer İçerikler
Son blog içeriklerini takip edebilirsiniz

- Beden

Glutensiz Tatlı Hindistan Cevizli Topçuklar (Bu adı ben koydum) Gluten, şeker ve hayvansal gıda tüketimini sonlandırdıktan sonra geleneksel tariflerd...
06/25/2020
76

Yoga - Beden

Yin ve Yang bir bütünün iki eşit parçası, iki ucu, karşıtı ve var oluş sebebi. Nasıl ki karanlık olmadan aydınlıktan bahsedemezsek, yang olmadan da yi...
07/07/2020
150

Beden - Ruh

Ruhsal enerji nedir?  Ruhsal enerji doğuştan gelen ışıldamamız, parlaklığımız, bizim gerçek doğamız, özümüzdür. Bu doğuştan gelen ışıldamanın üstü ç...
06/20/2020
202

Giriş Yap

Hem üye hem danışman olarak buradan giriş yapabilirsiniz
Üye değil misiniz? buradan kayıt olabilirsiniz
Sosyal medyaları kullan
veya

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? buradan giriş yapabilirsiniz
Buradan sadece üye kaydı yapabilirsiniz
Sosyal medyaları kullan
veya

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Hesabımı oluştur butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni, Rıza Metni’ni, Gizlilik ve Çerez Politikası’nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.